Etykieta przy stole to dość ważna sprawa nie tylko dla gospodarza organizującego imprezę, ale także dla samych gości. Każdy powinien znać, choć podstawy zachowania się przy stole, tak by nie wprawić w zakłopotanie siebie oraz osób towarzyszących.
Z pewnością zdarzyło się Tobie zastanawiać nad tym, co zrobić ze sztućcami po posiłku, jak je odłożyć, by kelner dobrze odczytał znaki. Otóż istnieje kilka wzorców, które są znane na całym świecie, poznając je, już nigdy nie będziesz zakłopotany i będziesz wiedział jak odłożyć poprawnie sztućce.
Etykieta przy stole to dość szeroki temat, postaramy się przybliżyć go Wam w kilku artykułach i nie tylko.
Zajrzyjcie też na nasz Instagram, tam pojawiają się krótkie filmiki z naszymi poradami.
Na początek pokażemy Wam sposoby odkładania sztućców po lub w trakcie posiłku, a w kolejnych częściach będziemy omawiać, np. to, jak prawidłowo nakryć do stołu, czy jak w prosty sposób złożyć serwetki, by zdobiły zastawiony stół.
Odpowiednie ułożenie sztućców po posiłku, to także sposób na zakomunikowanie, czy danie nam smakowało, czy jesteśmy zadowoleni z obsługi, a także, kiedy kelner może zabrać lub wymienić nam talerz. Zacznijmy od tego, kiedy chcemy
by kelner wymienił nam talerz na nowy.
Nowy talerz? Jak pokazać to kelnerowi?
Z pewnością nie trzeba przywoływać kelnera gestami lub słownie. Kelnerzy krążą przy stołach i widzą, co się na nich dzieje. Otóż, jeśli chcesz wymienić talerz, wystarczy, że ułożysz sztućce na krzyż na swoim talerzu. Nóż powinien znajdować się pod widelcem, a jego ostrze skierowane w lewą stronę, ząbkami w dół. Natomiast widelec, powinien znajdować się na nożu, widełkami skierowanymi w górę.
Przerwa w jedzeniu, czas na oddech.
Często zdarza się tak, że idąc na imprezę, stół jest suto zastawiony, a potrawy będą na nim stać od początku do powiedzmy końca imprezy. Wymiana talerza za każdym skonsumowanym posiłkiem? Nie! Możesz dać znać kelnerowi, by nie zabierał Twojego talerza, bo będziesz na nim później konsumować. Jak to zakomunikować? Na talerzu po prawej stronie ułóż widelec, a po lewej stronie nóż. Ułóż z nich kształt litery A. Tak pozostawione sztućce są oznaką, że potrzebujesz przerwy, a obsługa nie ma zabierać lub wymieniać Tobie talerza.
Jak odpowiednio ułożyć sztućce po skończonym posiłku?
To sprawa dość prosta, ale nie oczywista. Często goście, którzy skończyli posiłek, pozostawiają sztućce wg wzorca powyższego, czyli w kształt litery A i zastanawiają się, dlaczego obsługa nie zabiera im talerza. Często też, maja pretensję do obsługi, że nie sprząta ze stołów, jednak czy słusznie? Nie, jeśli nie ułożysz odpowiednio sztućców, to obsługa nie ma prawa zabrać Tobie talerza, także warto zapamiętać jak pozostawić sztućce, by wszystko przebiegło sprawnie i bez nerwów. Sztućce po skończonym posiłku zazwyczaj ustawiamy złączone i lekko wystające poza talerz na godzinie 5, ale można też ułożyć je w całości na talerzu, również złączone na godzinie 6. Oba sposoby są poprawne.
Smakował Tobie posiłek? Pokaż to!
Miło będzie, jeśli zakomunikujesz obsłudze, że smakował Tobie posiłek i jesteś zadowolony. Oczywiście zawsze możesz to powiedzieć, jednak możesz też pokazać to poprzez odpowiednie ułożenie sztućców. Nie zawsze masz możliwość przekazania informacji słownie, np. przy ważnej kolacji biznesowej. Chcąc pokazać, że posiłek Tobie smakował ułóż sztućce razem, widelec na górze, nóż na dole. Sztućce powinny być skierowane w lewą stronę, a znajdować się na godzinie 3. Wtedy kelner zabierający talerz, będzie wiedział, że jesteś zadowolony.
Nie smakował Tobie posiłek? Przykre, ale prawdziwe.
Niestety, takie rzeczy też warto komunikować, wtedy będzie to znak dla obsługi, że może warto coś zmienić. W takim wypadku z pewnością kelner dopyta, co jest powodem Twojego niezadowolenia. Zanim jednak dopyta, musisz to pokazać. Na talerzu ułóż sztućce w literę A, ale tak by nóż wchodził w widełki lub był położony na widelcu. Sztućce mogą się lekko skrzyżować. Takie ułożenie sztućców pozwoli na zabranie talerza oraz dopytanie o to, co jest powodem niezadowolenia. Obsługa wysłucha i przekaże informację dalej.
Tajne znaki zostały odkryte, teraz czas je zapamiętać i wprowadzić w życie. Uwierzcie nam, że ułatwia to pracę kelnerów, a Wam daje spokój przy konsumpcji i nie czujecie się zakłopotani. Pamiętajcie, że brudne sztućce zawsze powinny znaleźć się na talerzu. Nigdy nie odkładamy ich na serwetkę czy obrus.
Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nasz cykl poświęcony etykiecie przy stole.